Canyonbase / Duygu Köseoğlu

Problem tanımı ve SEO ihtiyacı

1,9 milyon takipçi sayısında takılmış bir Youtube kanalı ve bu kanalı artık önerilen videolar arasına almayan Youtube algoritması arasında bir anlaşmazlık vardı. Arama motorlarının tamamı her bir öğe için değer belirleme yöntemi izler. Belirlenen değere göre vitrine çıkarma, önerilen öğeler arasında yer verme veya arama kriterinde üst sıralarda gösterme gibi ayrıcalıkları öğenin kendisine sunar.

Problem çözümü

SEO aslında arama motorlarının sadece arama kısımları için değil her ayrıcalığı için yapılmalıdır. Optimizasyon arama çubuğunun dışında o sitenin size verdiği değer ile ilgilidir. Değer yükseldikçe size yapacağı ayrıcalıklar da artacaktır.

Güven tabanı

Halihazırda var olan bir Youtube kanalının sorunlarını çözmenin sıfırdan bir kanalı yükseltmekten çok daha zor olduğunu biliyorduk. Kanal artık Youtube'un güvenini kaybetmiş durumdaydı. Algoritmanın bu durumda sizden bekledikleri vardır. Artık bu seviyedeki bir kanala; yerel haber sitelerinden, blog sitelerinden veya herhangi bir güvenilir kaynak siteden geri bağlantı görmeyi bekler.

Yükseliş

Geri bağlantı için çalışmaların yanı sıra, geriye dönük güncelleme, başlık ve açıklama iyileştirmeleri, görsel kalitesi, içerik paylaşım zamanlaması gibi birçok alanda çalışmalara başladık. Sonuçlar sandığımızdan da göz kamaştırıcı oldu.

Takipçi artış tablosu

Bu tablo yükseliş gözlemi için gerçek sonuçları yansıtır. Elde edilen güçlü sonuçlar olduğunda rakamlar bazı şeyleri kelimelerden daha iyi ifade eder.

* Artış: Günlük takipçi artışının haftalık ortalaması

* Veriler yükseliş hissedildiği andan itibareni gösterir.

* Ortalamaları gösteren rakamsal değerlerin küsüratları bir üst tam sayıya yuvarlanmıştır.

%60

Önerilenlere çıkma

100K

Yeni takipçi

%250

Daha fazla izlenme

Sonuç

İstenilen kırılma noktasını başarıyla geçtik. Youtube'un güvenini tekrardan kazandık. Daha önce bu derece büyük bir kanal için deneyimimiz olmasa bile teorik olarak sonuçlardan emindik. Doğru ilerleyerek sonuçları mutlak bir gerçeğe dönüştürdük.

2 milyon takipçi sınırını geçmek ile kalmadık. İzlenme ve önerilme oranlarını da yükselttik. Aynı zamanda organik arama kanallarından biri olarak Google'dan gelen ziyaret sayılarını da oldukça arttırdık.

Arama motoru optimizasyonu sadece Google, Yandex benzeri siteler için değil Youtube, Trendyol gibi birçok farklı web sitesi içerisindeki arama motorları için de uygulanabilirdir.

Canyonbase.com kullanıcı deneyimini iyileştirmek için tarayıcı çerezlerini kullanır, bilgileriniz paylaşılmaz.