Canyonbase /

Sourceturtle

Sourceturtle ya da kısaca sot

Size Sot'u anlatmak için çok heyecanlıyız. Nereden başlayacağımızı çok düşündük ve hikayesinden başlayıp tekniğine doğru ilerlemeye karar verdik. Sourceturtle bir hikayesi olan büyük bir proje. Her detayına değinmek için oldukça hevesli olsak da atladığımız detaylar olabilir. Bu yüzden bu sayfa sürekli olarak güncellenecektir.

Wordpress ve başlangıç

Sot fikri 8 mart 2018 yılında ortaya atılmıştı. O zamanlar Worpdress üzerine çalışan bir ekiptik. Wordpress ile aramızda güçlü bir bağ vardı. Fakat Wordpress'teki kullanım zorluğu, tasarım anlayışı ve hantallığı yavaş yavaş bizi uzaklaştırdı. Aklımıza yavaş yavaş yer edinen "neden olmasın?" sorusu git gide güçleniyordu.

CMS

Ve nihayet bu tarih geldiğinde bir CMS yapmaya karar vermiştik. Belki bu kadar büyük bir topluluk gücümüz olmayacaktı fakat bize ait olacaktı. 1 yılın sonunda Alpha sürümü yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştı ve Beta sürümüne geçip birkaç denemeler yapmalıydık.

Web site oluşturucu

Beta sürümüne henüz geçmiştik ve kullanıcılar oldukça memnundu. Fakat yine ekibi rahatsız eden bir şeyler vardı. Sourceturtle'da daha büyük bir potansiyel vardı ve bunu ortaya çıkarmak istiyorlardı. Ekip Ekim 2020 yılında aldığı bir kararla Sourceturtle'ı tek bir dosyadan tüm tarayıcı isteklerine cevap verebilecek bir yazılıma dönüştürmeye başladı.

Kusursuz teknik

Asıl noktaya geldik, Sourceturtle'ın en yetenekli olduğu konu, veriler!

Sürükle & bırak tasarım

Tüm web sitesini kolaylıkla sürükle bırak ile dizayn edebilir ve yayına alabilirsiniz. Sürükle bırak sistemi kendine özgüdür, diğer sistemlerden çok daha basittir.

Güvenlik

Teknik olarak Sot, kendine ait bir çatı ve platform kullanır. İstenilmeyen erişimlerin hepsi güvenlik duvarının dışında kalır. Tek kullanıcı ile birden fazla siteyi veya tek bir siteyi birden fazla kullanıcı görev dağılımıyla yönetebilir.

Hız

Görsellerin hızlı bir çıktı vermesi, harici tema dosyalarının CDN kullanması Sot'un karakteristik özelliklerindendir. İyi bir gösel optimizasyonla performans yakalamak işten bile değil.

Uygulama sistemi

Sadece uygulama değil, temalar da bir topluluk tarafından geliştirilir. Dileyen herkes Sot için uygulama veya tema yazabilir. Fakat uygulama marketinde yer alması için zorlu bir incelemeden geçmek zorundadır. Temaların tasarımsal olarak kusursuz olması gerekir.