Canyonbase / Sourceturtle

Sourceturtle ya da kısaca sot

Size Sot'u anlatmak için çok heyecanlıyız. Nereden başlayacağımızı çok düşündük ve hikayesinden başlayıp tekniğine doğru ilerlemeye karar verdik. Sourceturtle bir hikayesi olan büyük bir proje. Her detayına değinmek için oldukça hevesli olsak da atladığımız detaylar olabilir. Bu yüzden bu sayfa sürekli olarak güncellenecektir.

Sourceturtle bir web site oluşturucudur. Bir tüccarın gecenin bir yarısı ürünlerini listeleyip hemen online ödeme almasına veya bir öğrencinin yazdığı blog yazılarını okurlarına sunmasına olanak sağlar. Bunları yaparken bir sanal pos entegresi veya bir teknik bilgiye ihtiyaç duymaz.

Peki ama,
Sourceturtle nedir?

Wordpress ve başlangıç

Sot fikri 8 mart 2018 yılında ortaya atılmıştı. O zamanlar Worpdress üzerine çalışan bir ekiptik. Wordpress ile aramızda güçlü bir bağ vardı. Fakat Wordpress'teki kullanım zorluğu, tasarım anlayışı ve hantallığı yavaş yavaş bizi uzaklaştırdı. Aklımıza yavaş yavaş yer edinen "neden olmasın?" sorusu git gide güçleniyordu.

CMS

Ve nihayet bu tarih geldiğinde bir CMS yapmaya karar vermiştik. Belki bu kadar büyük bir topluluk gücümüz olmayacaktı fakat bize ait olacaktı. 1 yılın sonunda Alpha sürümü yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştı ve Beta sürümüne geçip birkaç denemeler yapmalıydık.

Web site oluşturucu

Beta sürümüne henüz geçmiştik ve kullanıcılar oldukça memnundu. Fakat yine ekibi rahatsız eden bir şeyler vardı. Sourceturtle'da daha büyük bir potansiyel vardı ve bunu ortaya çıkarmak istiyorlardı. Ekip Ekim 2020 yılında aldığı bir kararla Sourceturtle'ı tek bir dosyadan tüm tarayıcı isteklerine cevap verebilecek bir yazılıma dönüştürmeye başladı.

Yardım almadan ve tek satır kod yazmadan e-ticarete başlayın!

SEO aslında arama motorlarının sadece arama kısımları için değil her ayrıcalığı için yapılmalıdır. Optimizasyon arama çubuğunun dışında o sitenin size verdiği değer ile ilgilidir. Değer yükseldikçe size yapacağı ayrıcalıklar da artacaktır.

Neler yapabilir?

Sourceturtle, sadece bir web sitesi çözümü olmanın yanı sıra birçok alanda fayda sağlamak için geliştirilmiştir.

Maliyet düşürme

Sot ile oluşturulan her web sitesi kusursuz bir kod çıktısı ve hayran bırakan bir hıza sahiptir. Google, Yandex, Bing gibi birçok arama motoru kod kalitesine göre web sitelerine değer biçer. Arama motorları için her zaman kolay okuyabildiği siteler bir adım öndedir. Böylelikle SEO maliyetleri gözle görülür bir şekilde düşer.

Kontrol noktası

Bir grup şirketinin sahibi veya 5 ayrı web sitesine hizmet veren bir içerik yöneticisi olabilirsiniz. Sourceturtle, tek bir yönetim paneli ile tüm web sitelerinizi görüntülemenize, yönetmenize ve sadece tek bir tıklama ile arkadaşınıza sitenizde yetki vermenize olanak sağlar.

E-ticaret

Gecenin bir yarısı bile web sitenizi anında aktifleştirebilir ve o an online ödeme almaya başlayabilirsiniz. Sourceturtle bir sanal pos çözümü ile birlikte tüm e-ticaret ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir uygulama ile birlikte gelir. Gereksiz sanal pos başvuruları ve entegrasyonlarına gerek kalmaz.

İstihdam

Yaptığınız HTML temaları Sot'un marketinde yayınlayabilir ve buradan gelir elde edebilirsiniz. Birden fazla web sitesinde içerik yöneticisi olabilir, müşterilerinize düzenleme hizmeti verebilirsiniz. Sot, sahip olduğunuz veya yetkinizin olduğu her web sitesi için akışı anlık olarak görüntülemenize olanak sağlar.

Wizard editör

Üç dakikalık bir eğitim videosu ile tüm sitenizi baştan tasarlayın

E-ticaret

Sanal pos entegrasyonu bile gerekmeden hemen online ödeme almaya başlayın

Yetkilendirme

Profesyonel bir içerik yöneticisinden hizmet almak için sitenizin anahtarını teslim etmek zorunda kalmayın

Kusursuz teknik

Asıl noktaya geldik, Sourceturtle'ın en yetenekli olduğu konu, veriler!

Sürükle & bırak tasarım

Tüm web sitesini kolaylıkla sürükle bırak ile dizayn edebilir ve yayına alabilirsiniz. Sürükle bırak sistemi kendine özgüdür, diğer sistemlerden çok daha basittir.

Güvenlik

Teknik olarak Sot, kendine ait bir çatı ve platform kullanır. İstenilmeyen erişimlerin hepsi güvenlik duvarının dışında kalır. Tek kullanıcı ile birden fazla siteyi veya tek bir siteyi birden fazla kullanıcı görev dağılımıyla yönetebilir.

Hız

Görsellerin hızlı bir çıktı vermesi, harici tema dosyalarının CDN kullanması Sot'un karakteristik özelliklerindendir. İyi bir gösel optimizasyonla performans yakalamak işten bile değil.

Uygulama sistemi

Sadece uygulama değil, temalar da bir topluluk tarafından geliştirilir. Dileyen herkes Sot için uygulama veya tema yazabilir. Fakat uygulama marketinde yer alması için zorlu bir incelemeden geçmek zorundadır. Temaların tasarımsal olarak kusursuz olması gerekir.

Sot Core

Sourceturtle, Sot Core isminde modüler bir çekirdeğe sahiptir. İleride üçüncü parti uygulama ve tema geliştirilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Bu çekirdek bir web uygulamasında olması gereken en temel bileşenleri barındırır. Kalan tüm kompleks yetenekler uygulamalar ile kazandırılır.

Logo

Sot altın oranlı bir logoya sahiptir. Proje yazılımsal altyapısı kadar sanatsal altyapısıyla da öne çıkmaktadır. Üzerine düşünülmüş, karakteristik ve basit bir imge.

Markalaşma

Sourceturtle; Sot kısaltmasını kullanır. Kodlarından web sitesine, topluluğundan sosyal medyasına markanın var olduğu her alanda bu bütünlük korunur. Geliştiriciler ve topluluk sanatsal detaylara dikkat eder. Tüm temalar ve görseller sanat kaygısı içerir. Basitlik ve sanatsallık dengesinde bir arayüz sunar. Sot'un marka temellerini bu iki bileşen oluşturur.

Altın oran

Logo, altın oranın temellerini oluşturan fibonacci dizisini baz alarak tasarlanmıştır. Bu oran logonun boşluklarına kadar işlemiştir. Sot göze hitap etmeyi sever. Sot'a ait herhangi bir kod bloğunda bile görsel bir şölen görebilirsiniz. Yazılım ve tasarımın birlikteliği Sot'u ayakta tutan kolonlardan biridir.

Canyonbase.com kullanıcı deneyimini iyileştirmek için tarayıcı çerezlerini kullanır, bilgileriniz paylaşılmaz.